Svarbi informacija buvo pateikta naujose apžvalgose iš International Journal of Circumpolar Health. Šiose apžvalgose autoriai teigia, kad buvimas šaltame vandenyje gali padėti sumažinti nesveikų riebalų kiekį. Be to, toks būdas gali sumažinti kai kurių ligų, pavyzdžiui, diabeto, riziką, dėl to, kad jis gali padidinti riebaliniame audinyje gaminamo hormono – adiponektino – kiekį. Šis hormonas yra svarbus, nes padeda kovoti su atsparumu insulinui.
Dr. James Mercer, pagrindinis tyrimo autorius ir UIT – Norvegijos Arkties universiteto profesorius, pažymėjo, kad šalto vandens teigiamų poveikių gali būti daug, įskaitant imuninės sistemos stiprinimą, kalorijų deginimą, streso ir skausmo mažinimą ir net širdies sveikatos gerinimą. Jis taip pat teigė, kad jų tyrimo duomenys rodo, kad šie teigiami poveikiai, ypač susiję su imunine ir širdies ir kraujagyslių sistemomis, gali būti pagrįsti moksliniais įrodymais.
Vis dėlto Merceris pabrėžė, kad kai kurie teigiami šalto vandens poveikiai, pavyzdžiui, natūralaus aukšto patyrimas, lytinio potraukio didinimas ir depresijos mažinimas, kol kas neturi mokslinio pagrįstumo.
Ko galime pasistemti iš šio tyrimo?
Šis tyrimas suteikia vertingų įžvalgų apie šalto vandens poveikį sveikatai. Dr. Chrisas Minsonas, ekspertas iš Oregono universiteto, pabrėžia keletą pagrindinių dalykų, kuriuos galime išmokti iš šio tyrimo:
- Mes vis dar turime daug ko išmokti. Nepaisant pažangos tyrinėjant šalto vandens poveikį, mes vis dar nepakankamai žinome apie jo naudą sveikatai.
- Insulino veikimo pagerinimas. Šaltas vanduo gali pagerinti insulino veikimą organizme, kuris, savo ruožtu, gali sumažinti diabeto riziką ir pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą.
- Poveikis kūno riebalams. Nors įrodymų yra mažiau, šaltas vanduo gali padėti sumažinti nesveikų kūno riebalų kiekį, pakeisdami juos rudaisiais riebalais, kurie yra metaboliškai aktyvesni.
- Fiziologinė įtampa kaip mankšta. Šaltas vanduo sukelia fiziologinę įtampą, kuri panaši į fizinio krūvio poveikį. Jei toks stresas yra nuolatinis ir organizmas gali tinkamai atsigauti, tai gali padaryti mus atsparesniais. Tai gali sumažinti foninio uždegimo lygį, kuris dažnai siejamas su neaktyviu gyvenimo būdu, netinkama mityba ar per dideliu riebalų kiekiu.
Tai rodo, kad šaltas vanduo gali turėti keletą potencialių sveikatos naudos, bet, kaip visada su moksliniais tyrimais, reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų užtikrinti rezultatai.
Kaip pradėti naudotis ledo voniomis?
- Pasidomėkite ir informuokitės. Prieš imdamiesi šaltų vonių ar dušų, susipažinkite su šalto vandens poveikiu sveikatai, galimais naudos ir šalutinių poveikių aspektais.
- Pradėkite palaipsniui. Nešokite į šaltą vandenį iš karto. Pradėkite nuo šalto dušo iššūkio, kaip pataria Minsonas. Kasdien, mažinkite dušo temperatūrą ir pabandykite palaikyti tokį šaltumą 15 sekundžių. Kadangi kai kuriems žmonėms šaltis gali sukelti šoką, ypač svarbu pradėti palaipsniui.
- Ilginkite laiką po šaltu vandeniu. Kas savaitę didinkite šalto dušo trukmę 15 sekundžių, tol, kol jūsų kūnas pradeda priprasti prie šalčio.
- Stebėkite savo nuotaiką ir jausmus. Po kiekvieno dušo pastebėkite, kaip jaučiatės per ateinančias valandas. Kai kurie žmonės jaučiasi gaivinami ir energingi, o kitiems gali nepatikti šaltis.
- Klauskite savęs. Jei mėgaujatės šaltu dušu ar vonia, tai gali būti jūsų nauja sveikatos rutina. Jei ne, tai galbūt tai tiesiog nėra jums.
Atminkite, kad visada turėtumėte laikytis saugumo priemonių ir klausyti savo kūno. Jei jaučiatės nepatogiai ar yra kokios nors problemos, nedelsdami nutraukite procedūrą.