Šimtai „Instagram“ influencerių tvirtina, kad panirimas į šaltą vonią gali pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą bei padėti kūnui greičiau atsistatyti po fizinio krūvio.
Nors tai nėra stebuklingas vaistas, vis dėlto, pasak naujo tyrimo, kurį atliko Oregono universitetas, šaltos vonios galėtų turėti naudos sveikatai.
Tyrimas paskelbtas 2023 metų gruodžio mėnesio žurnalo „Thermal Biology“ numeryje.
„Nustatėme, kad 15 minučių panirimas gali pagerinti tam tikrus fiziologinius sveikatos rodiklius ir dalyvių psichologinę savijautą,“ sakė Chrisas Minsonas, Kennetho ir Kendos Singer žmogiškosios fiziologijos profesorius Oregono universitete, vadovavęs šiam darbui kartu su magistrante Emma Reed.
Minsonas ir jo komanda stebėjo įvairius sveikatos rodiklius tarp studentų prieš, per ir po trumpos šalto vandens panirimo sesijos. Jie pastebėjo reikšmingą širdies ritmo, kraujo spaudimo ir kortizolio, streso biomarkerio, sumažėjimą po panirimo į šaltą vandenį. Be to, dalyviai pranešė apie geresnę nuotaiką praėjus trims valandoms po panirimo, kas rodo, kad šis įprotis gali teigiamai veikti tiek sveikatos, tiek psichologinius veiksnius.
Norėdami suprasti, kaip šios šaltos vonios palaiko širdies ir kraujagyslių sveikatą, Minsonas ir jo komanda nuodugniai tyrinėjo, kaip kraujas tekėjo dalyvių kraujagyslėse.
Ramybės metu kraujo tekėjimas turi tam tikrą modelį, bet fizinio krūvio metu šis modelis keičiasi – kraujas spaudžia kraujagysles didesne jėga, sukurdamas vadinamąjį srauto įtempį. Laikui bėgant, tai gali pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą.
Minsonas ir jo kolegos spėjo, kad šalto vandens stresas gali keisti srauto įtempio modelius dalyvių kraujagyslėse ir taip skatinti sveikatos naudą.
Tyrėjai pastebėjo nedidelius srauto įtempio pokyčius po panirimo į šaltą vandenį, matuodami juos ultragarsu, kas rodo, jog šie pokyčiai gali būti atsakingi už širdies ir kraujagyslių sveikatai teigiamą poveikį.
Ateities tyrimai tęs šio, iš pirmo žvilgsnio, paprasto metodo poveikio spektrą, įskaitant šaltos vonios, širdies ir kraujagyslių sveikatos bei psichologinės savijautos ryšį.
Šis tyrimas nagrinėjo vienintelės 15 minučių šalto vandens sesijos poveikį, tačiau Minsonas ir jo komanda siekia išsiaiškinti, kaip pasikartojančios šalto vandens vonios gali paveikti širdies ir kraujagyslių sveikatą bei psichologinę savijautą. Laboratorija taip pat tyrinėja kitų aplinkos streso veiksnių, tokių kaip karščio poveikis, įtaką sveikatai ir kūno funkcijoms.
„Šis tyrimas suteikia gilesnį supratimą apie realią naudą, kurią šalto vandens vonia gali suteikti tiek sportininkams, tiek visiems, norintiems pagerinti savo sveikatą ir savijautą,“ sakė Minsonas.
Šaltinis: https://news.uoregon.edu/news/academics-and-research